Altın Çileğe Avrupa’dan Büyük Talep

tarafından
Altın Çileğe Avrupa’dan Büyük Talep

Altın Çilek üretimine hobi olarak başlayan ancak daha sonra üretime geçen Murat Akkoç, “Hobi olarak başladığım bu işte altı ayda 2 bin tonluk üretime ulaştım. Yetiştirdiği ürünleri büyük marketlere pazarlayarak gelir elde etmeye başlamış. Bu iş modeli için bir dönümlük bir bahçe yeterli olduğunu belirtiyor.

Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan’nın alırken görüntülenince kilosu o günlerde 90 liraya kadar çıkan altın çilek, yasadışı üretilen bazı hapların ölümcül sonuçlara neden olduğu söylentileri üzerine zor günler yaşasa da yine de tüketici tarafından oldukça talep gören bir ürün oldu.

Lifinin bol olması nedeniyle zayıflamaya yardımcı olduğu ifade edilen altın çilek, yüksek C vitamini özelliğiyle de her zaman dikkat çekti. Uygun olan Seralar ya da açık alanlarda bu çilek yetiştirilebiliyor. İklim olarak Mersin ve Antalya civarının bu ürün için en uygun yetişme alanları olduğu ifade ediliyor.

Yatırıma genel bakışımızda, Bin fide için bin TL yatırım yapılması gerekiyor. Bu ürün, meyve-sebze hallerinin yanı sıra marketlere de pazarlanabilir. Ayrıca ürün için Hollanda, Almanya, Fransa gibi AB ülkelerinin genelinde talep olduğu bilinmektedir.