Çekirdeksiz limon iş fikri

tarafından
Çekirdeksiz limon iş fikri

Dünyada örneğini gördüğümüz üretim tekniğini artık ülkemizde de görüyoruz.
Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Mersin’de uzun çalışmalar sonucunda, çekirdeksiz limon üretmeyi başardı.

Çekirdeksiz olan bu limonlar tazeliklerini dokuz ay koruyabildikleri gibi girişimciler için farklı bir iş modeli olabilir. Güçer Kafa, ürünün tescilinin yapıldığını söyleyen müdürlüğün proje sorumlusu, “Dünya standartlarına göre bir ürün ürettik. Uzun süre muhafaza edilebildiği için ürünün ihracat açısından da avantajı var” diyor.

Kafa Projeyi ABD’li bir firmanın yakından takip ettiğini ve şu aşamada karantina testleri yaptığını belirtip, aynı projeyle Güney Afrikalı bir şirketin de ilgilendiğini ifade söyledi. 2013 yılı sonuna kadar çekirdeksiz limonu üreticilere sunacaklarını söyleyip, “Çekirdeksiz limon, en büyük rakibimiz İspanya ve Arjantin’le olan rekabet gücümüzü artıracak. Biz ‘küt diken’ dediğimiz en iyi limon çeşidini çekirdeksiz hale getirdik. Bu ihracatta üreticiye avantaj sağlayacak” diyerek ilgilenen yatırımcılara ve girişimcilere konunun önemli bir fırsat olduğunu belirtti.