Dikenli incir üretimi

tarafından
Dikenli incir üretimi

Ülkemizde de doğada yetişen, kaktüsgillerden bir bitkinin meyvesi olan dikenli incir, Mersin’in Tarsus İlçesi’ndeki köylülerin önemli geçim kaynaklarından birisi olmaya devam ediyor.

Ülkemizin hemen her yöresinde görülen ancak, Akdeniz ve Ege’de daha sık rastlanan yabani bir bitki olan dikenli incir, halk arasında ‘Frenk inciri’, ‘Frenk yemişi’ olarak da bilinmekte ve tercih edilmektedir.

Özellikle kıraç alanlarda, kurak ve kireçli topraklarda yetişen, ana vatanı ise Güney Afrika olan dikenli incirin Tarsus’a bağlı köylerde yoğun olarak üretimi yapılmaktadır.

İstatistiksel olarak dikenli incir yıllık ise 150 bin ton civarında toplanıyor. Bu verilerle ilgili olarak Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Gezer, “Dikenli incir kırsal kesimlerde yol kenarlarında bile kendiliğinden yetişiyor. Köylüye de sadece toplayıp satmak kalıyor” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Üreticiden 20 kilogramlık sandık 12-13 TL’den alınan bu ürün, 60 TL’den rahatlıkla satılıyor. Bu ürün için özellikle Fransa’dan talep aldıklarını ifade eden Gezer,” “Ayrıca Hacettepe Üniversitesi ile yürüttüğümüz bir projeyle bu ürünü ilaç sektörüne de kazandırmayı hedefliyoruz” şeklinde açıklamalarını tamamlıyor.

Paraburda ekibi olarak imkanı olanlara bu alanda yatırımda bulunmalarını tavsiye ediyoruz.