Diplomasız para kazandıran meslekler

07 Aralık 2012

CNN kanalının internet sitesine eklenen analizde yüksek öğretime gerek kalmadan iyi maaşların kazanıldığı 15 meslek sıralandı.

İŞTE DİPLOMAYA GEREK KALMADAN ÇOK KAZANDIRAN MESLEKLER;

Hasta bakıcılar

Yıllık kazancı: 60 bin dolar (ABD için)

Hasta bakıcılar, çalıştıkları evlerde bakımından sorumlu oldukları kişilerin günlük yaşamlarını idame ettirmelerine yardımcı olmak ve hastaların günlük rutinlerini belirlemekle yükümlüdür.

Şef

Yıllık kazancı: 59 bin dolar (ABD için)

Şef bir şirket ya da özellikle fabrikalarda tehlikeli ekipmanları kullanarak çalışan işçilerin çalışmalarını ve ortaya çıkardıkları ürünleri denetlemekle görevlidir.

İnşaat şefleri

Yıllık kazancı: 86 bin dolar (ABD için)

İnşaatlarda müteahhit ve mühendisler için işleyişi kontrol ederler ve günlük rutinde ortaya çıkan sorunları gidermekle yükümlüdürler.

Benzin istasyonu yöneticileri

Yıllık kazancı: 81 bin dolar (ABD için)

Bu yöneticiler, benzin istasyonları ve istasyonlarda yer alan tamirhaneler için çalışma şemaları çıkarır ve işçilerin çalışma saatlerine karar verip, kimin hangi işi yapacağını söyler ve istasyonlarda satılan ürünlerin fiyatlarını belirler

Şef Marangoz

Yıllık kazancı: 70 bin dolar (ABD için)

Şef marangozlar, alınan siparişlerin belirlenen tarihte tamamlanması için çalışır ve projelerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesinden sorumludur.

Kablo Tamircisi

Yıllık gelir: 71 bin dolar (ABD için)

Kablo tamiratıyla uğraşan kişiler, özellikle kablolu yayın için gerekli olan kurumları yapar ve kurulumların performansını denetler.

Laboratuar Şefi

Yıllık kazancı: 67 bin dolar (ABD için)

-zellikle ilaç sektöründe çalışan şefler, kimyasal ürünlerle çalışan işçileri denetler ve zehirli maddeleri kontrol eder.

İnşaat Ekipman Operatörü

Yıllık kazancı: 50 bin dolar (ABD için)

Bu kişiler vinç ve greyder gibi büyük araçları kullanmakla yükümlüdür ve aynı zamanda inşaatta kullanılan araçların güvenliğini sağlarlar.

Elektrik Tamircisi

Yıllık kazancı: 58 bin dolar (ABD için)

Elektrik tamircileri, elektrikli cihazların sorunlarını çözmekle sorumludur ve teknolojiksistemlerden küçük mekanizmalara kadar teknik bilgi gerektiren alanlarda çalışırlar.

Uçuş Kontrol Şefi

Yıllık kazancı: 67 bin dolar (ABD için)

Havayolu şirketleri, yolcuların uçuş saatlerinde yerlerinde olup olmadıklarını kontrol eder ve uçuş raporlarını doldurur.

Ev İşleri Yardımcıları

Yıllık kazancı: 66 bin dolar(ABD için)

-zellikle yatağa bağlı hastaların bakımlarıyla ilgilenen bu kişiler çalıştıkları evlerde kalır ve evin günlük rutininden sorumludur.

Lokomotif Mühendisi

Yıllık kazancı: 70 bin dolar (ABD için)

Lokomotif mühendisleri elektrikli ve dizel motorlu trenleri kullanır.

Doğal Gaz Operatörleri

Yıllık geliri: 64 bin dolar (ABD için)

Doğal gaz üretimi ve dağıtımı yapan fabrikalarda, borulardaki basıncın sabit tutulması gerekir. Bu operatörler de üretim ve aktarım sırasında borulardaki basıncı denetler.

Satış Teslim Yetkilileri

Yıllık geliri: 65 bin dolar (ABD için)

Uzak şehirlere ya da yurt dışına gönderilen malların teslimatını yapar ve teslim edilen malların ödemelerinden sorumludur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir