Ekonomik kriz nedeniyle İtalyan ve Fransız deri şirketleri bir bir kapanmaya başladı

28 Aralık 2012

Avrupa’daki ekonomik kriz nedeniyle İtalyan ve Fransız deri şirketleri bir bir kapanmaya başladı. Türk dericilere, üçte bir fiyatına şirket satın alma fırsatı doğdu.

Avrupa’daki ekonomik kriz ve üretimde çevresel faktörlerin zorlaşması nedeniyle İtalya ve Fransa’nın güneyindeki deri fabrikaları kapanmaya başladı. İmalattan uzaklaşıp, fason üretim yaptırmaya başlayan deri şirketlerinden Türkiye’ye sipariş yağıyor. Organize ihtisas bölgelerinden Bursa ve Uşak’ta deri yatırımları artarken, Tuzla ise Avrupa’ya A Plus üretimin yapıldığı yer haline geldi. Deri Tanıtım Grubu Başkanı Lemi Tolunay, bu yıl üretimin yüzde 12 oranında arttığını söyledi. Aynı zamanda İtalya ve Fransa’da kapanan şirketleri satın almak üzere özellikle tabakhane sahipleri ava çıktı. Fabrikalar kriz öncesine göre üçte bir fiyatına satılıyor. Türkiye Deri Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜDİS) Başkanı ve Uyguner Deri’nin sahibi Bekir Burak Uyguner İtalya’da bir tabakhane satın aldıklarını söyledi. Tabakhanenin içindeki makineleri söküp Bursa İhtisas Deri Sanayi Bölgesi’ne getirdiklerini belirten Uyguner, “Yeni bir tabakhane yapıyoruz. 2013’te devreye girecek. Avrupa’da kriz öncesinde 2’nci el makineler satılıyordu. Ancak şu anda piyasada daha fazla makine var. Fiyat da ucuzladı” dedi. Hazır giyimde olduğu gibi Avrupa’daki krizi fırsata çeviren dericiler, üretime hız verdi. Bursa İhtisas Deri Sanayi Bölgesi Başkanı Aziz Demirkakan, bin 770 dönümlük OSB’nin yarısının dolduğunu söyledi.

USTALAR İŞ ARIYOR
Demirkakan, son 3 yılda 50’ye yakın ruhsat verdiklerini belirterek, “Bunların 30 tanesi üretime başladı” dedi. Uşak Deri OSB Başkanı İbrahim Karahallı ise 200 şirketin toplam 280 parsel üzerinde faaliyet göstertiğini, her gün yeni talep aldıklarını söyledi. İtalya ve Fransa’da kapanan fabrikalar işsiz ordusu da yarattı. Özellikle deri ustaları Türkiye’de iş aramaya başladı. Uyguner, “Eskiden Türkiye’ye usta getiremiyorduk. Bugün bize kartlarını verip ‘sizin için Türkiye’de ne yapabiliriz, ülkenizde çalışmak istiyoruz’ diyorlar” şeklinde konuştu.

sabah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir