Girişimcilikte On Altın Kural

tarafından
Girişimcilikte On Altın Kural

Çok sayıda girişimci, sahip oldukları “harika iş fikirlerinin” başlangıç şirketlerini(start-up) rahatlıkla taşıyıp ilerleteceğine inanır. Ancak çoğu yatırımcı için, sadece “iş fikri” kendi başına bir değer taşımaz, girişimcinin sayılarla arasının iyi olmasına ve işi yürütme kabiliyetine bakarlar. Bu da, “iş fikrinizi” satmadan önce “kendi girişimci profilinizi” satmanın daha önemli olduğu anlamına gelir.

Kurumsal şirketler dünyasında, uzmanlar uzun süredir, insanların iş ortamındaki davranışları ve nasıl algılandıklarının kariyer başarısında çok önemli bir faktör olduğunu söylüyorlar. Ne kadar yetenekli olursanız olun, bir yönetici veya çalışan olarak paha biçilmez yetenekleriniz görülmedikten sonra bir anlam taşımaz. İş dünyasında, oyunun kurallarını değiştiren yöneticiler başarılı olarak adlandırılır.

 

İş-Fikirleri

 

Girişimcilik dünyasında sizin kendinize dair algınız; yatırımcılar, yöneticiler, müşteriler, satıcılar, iş ortakları ve ekip üyeleri ile eşit derecede önemlidir. Bu kişilerin sizinle ilgili algısını olumlu yönde yükseltmeniz başarı algınızı ve seviyenizi de yükseltecektir.

Dan Schawbel,  ”İş Yerinde Kendinizi En İyi Şekilde Tanıtmanın Yeni Kuralları” kitabında, hakkımızda başkalarının bizimle ilgili düşüncelerini iyi yönde nasıl yükseltiriz sorusunun cevabını veriyor.

İşte Girişimcilikte Başarı Oranınızı Yükselten On Yol:

1- Bir ‘fikir‘ sadece bir başlangıçtır. İş fikrinizi; iş ortakları, kurucular, yatırımcılar ve potansiyel müşterilerle iletişiminizi başlatmak için kullanın. Kendi girişimci profilinizin reklamını nasıl yaptığınız, başarmak için kendinizi geliştirme ve öğrenme azminiz ve girişimcilik yetenekleriniz nihayetinde başarınızı belirleyecektir.

2- Şu anda henüz uygulamada yok ama yakında ‘Beceri Takibi‘ kavramını daha sık duymaya başlayacaksınız. A.B.D Eğitim Bakanlığı’nın “Beceri takibi ile ilgili bir çalışması var. Bu çalışma; iletişim becerilerinin (Sert-Yumuşak-Teknik-Diplomatik-Resmi-Samimi gibi) başarı için daha önemli hale geldiğini gösteriyor.

Girişimcilerin; takım çalışmasına yatkınlık ve dinleme yeteneği kadar, liderlik becerilerine de ihtiyaçları vardır. Kendini geliştirmek isteyen girişimciler, bu niteliklerini çeşitli eğitimler, eğitmenler, koçlar yardımıyla edinebilirler. Hatta kendilerinin de koçluk eğitimi almalarının, işlerine büyük katkısı olacaktır.

3- Ününüzü ve itibarınızı zenginleştirmek, öncelikle kendinize yatırım yapmak, sizin en iyi varlık yönetiminiz olacaktır. Kartvizitinize CEO yazdırmak egonuzu şişirebilir ama dünyadaki düzen genellikle, neyin daha önemli ya da kimin daha güvenilir olduğu konusunda kimi nasıl bildiğiniz ve başkalarının sizi nasıl bildikleri ve çevrenizle ilişkilerinizin kalitesi üzerinden yürüyor.

İnsanların çoğu şöyle düşünür:  ’Yapabileceklerinizden çok şimdiye kadar neler yaptığınız önemlidir”. Hoşunuza gitse de gitmese de bu düşünceyi kabul edip ona göre stratejinizi belirlemek sizin yararınızadır.

4- Günümüzde sosyal ağlar ve yoğun internet kullanımıyla birlikte ‘kişisel yaşam‘ artık  ’genel‘dir. Bu yüzden internette yaptıklarınız ve yapmadıklarınız başarınızı büyük ölçüde etkileyebilir. İnternet üzerindeki ‘Online Varlığınızın İtibar Yönetimi‘nde en küçük şeyler bile çok önemlidir, küçük şeyler itibarınızı yükseltebilir ya da yerle bir edip yıkabilir. İş yaşamınızda, online eksikliğiniz varsa bunu görmezden gelmek yerine büyük resmi görmeli ve toplam varlık itibarınızı yönetmelisiniz. İnternette başlangıç girişiminizde size yardımcı olabilecek artı benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle kurduğunuz bağlantılarla itibarınızı inşa etmeye başlayabilirsiniz.

5- Sosyal medyada olumlu bir profil oluşturun ve en önemlisi olumlu durumunuzu koruyun, ilerde bunun çok faydasını göreceksiniz. Ayrıca sosyal ağları, yeni medyayı bol bol kullanın, eğitim fırsatlarını kaçırmayın, size faydalı olabilecek ya da ortak ilgileri paylaşabileceğiniz insanlarla iletişiminizi geliştirin. Kendinizle ilgili olumlu referanslar oluşturun.

6- Her yaştaki insana nazik davranın. Ekonomik ihtiyaçlar ve artan yaşam sürelerini nedeniyle, insanlar iş yerlerinde ileri yaşlarda bile çalışabilmektedir. Bu da iş ortamınızda her yaştan insanla çalışabileceğiniz anlamına gelir. Birlikte çalıştığınız insanların profili aynı zamanda müşteri profilinizle de benzerlik gösterebilir, her neslin farklı iletişim eğilimleri ve pazar özellikleri vardır, bunu uzaklaşmaya değil, tanıyıp anlamaya ve rakiplerinize fark atarak kendi zenginliğinize dönüştürün.

7- En önemli bağlantısı olan kazanır. Sosyal biri, diğerlerine göre bilgi ekonomisine daha hakimdir. Basit bir Google araması sonuçları bile sizi hemen bilgilendirir, “hatta kalmanız” daha fazla bilgiye/bilgili insana ulaşmanızı, sorunlarınızı daha hızlı tespit edip çözmenize yardımcı olur. İlgisiz gördüğünüz bir bağlantıdan işinizle ilgili hiç ummadığınız çok faydalı bir bilgi gelebilir.

8- Sadece 1 kişi ile hayatınızı değiştirebilirsiniz.  İlk kuralı hatırlayın. İşinizi korumak ve sizi rakiplerinizin önünde tutmak için gereken bir yatırımcı, büyük bir müşteri ya da distribütör olabilir. İşi almak ya da işe bir ortak, yatırımcı dahil etmek ise size  kalmıştır. Kendinizle ilgili iyi bir sunum yaparak fark yaratın, olumlu bir sunum sayesinde kazanacağınız bir kişi, işiniz için gerekenleri sağlayabilir.

9-  Zamana değil, icraata odaklanın. İşinizi büyütmek istiyorsanız, o iş için günde kaç saat ya da ne kadar zaman çalışmanız gerekeceğini düşünmeyi bırakın. Sadece daha fazla yol almaya ve işinizi büyütmeye çalışın. Başarı sadece daha fazla sonuç değildir, aynı zamanda daha fazla iş demektir. Elde ettiğiniz sonuçları ölçün ve katkısı olanları kendiniz dahil ödüllendirin.

Kendi değerinizi bulun, değerinizi artırmaya ve başkalarının da sizinle ilgili değerlendirmede bulunmalarına ve değerinizi anlamalarına yardımcı olun.

10- Başlangıç girişiminiz tamamen sizin ellerinizdedir. Kendi başarınızdan kendiniz sorumlu olacak ve yaptığınız işin karşılığında kendi ücretinizi kendiniz belirleyeceksiniz. “Kazan-Kazan” iş ilişkilerine bakın; siz insanlara yardımcı olmadıkça, insanlar da size yardımcı olmayacaklardır. Eğer kişisel gelişiminizi önemsemiyor, öğrenmiyor ve haliyle büyümüyorsanız, insanlara sunacak bir şeyiniz yoktur ve onlardan da yararlanabilecek durumda değilsiniz demektir.

Tüm girişimciler için zor olan; övünmekten ve bencillikten arınarak,  işinizi görünür hale getirmek ve ona değer kazandırmaktır. İşinizin kredisi bittiğinde kişisel kredi alabilmeniz için bu, gereklidir ama aynı zamanda herkesle takımınızın başarılarını ve ne kadar yol aldığını, önlerinin açık olduğunu da paylaşmayı ihmal etmeyin. İnsanlara olumlu bir tablo çizin, ama önce işinizde o tablo için gerekenleri temin edin.

“Başarı, başarıyı getirir.”

Her Gün İleriye Doğru Bir Adım

Şimdi, nasıl bir başlangıç yapmalıyız?  Schawbel; her gün yeni bir şey öğrenmenizi, bulmanızı , yapmanızı, yeni bir ilerleme sağlamanızı, işiniz için faydalı yeni bir kişiyle tanışmanızı ya da yeni bir beceri geliştirmenizi tavsiye ediyor. Bunu bir alışkanlık haline getirmeniz, kendinizi daha güvende hissetmenizi, güncel olmanızı, doğru hatta ilerlemenizi ve yaptığınız pratikler sayesinde kendinizi tanıtmak ve nitelikli iletişim kurma konusundaki becerilerinizi artıracaktır.

Bu gün, kendinizi ileri taşımak için nasıl bir adım attınız?