Hayvanlar için motel

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için de motel dönemi başlıyor.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yapmayı planladığı düzenlemeyle, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar artık bir ilden başka bir ile götürülürken; kendileri için kurulmuş olan dinlendirme istasyonlarında konaklayacaklar.
İstasyonlar yalnızca söz konusu güzergâhtan geçiş yapan hayvanları kabul etmek, beslemek, sulamak, dinlendirmek, barındırmak ve ilgili bakımları yapmak amacıyla kullanılacak.
Bakanlıktan bir yetkili yeni düzenlemeyle ilgili olarak “Bir nevi büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara motel dönemi başlatıyoruz. Artık kamyonların kasalarında değil, kendileri için belirlenmiş istasyonlarda dinlenecekler” dedi.

DOMUZLARA DA HİZMET VERECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Hayvan nakillerinde kontrol ve dinlendirme istasyonu yönetmelik taslağını” görüşe açtı. Görüşe açılan taslakla, sığır, koyun-keçi, evcil tek tırnaklılar ile domuz türü evcil hayvanlara yurt içindeki nakilleri sırasında barındırıldıkları, kontrol edildikleri ve dinlendirildikleri istasyonlar kuruluyor.
Bu istasyonları, hem özel sektör, hem de kamu kurabilecek. Bu istasyonlar denetim altında olacak ve bir takım yükümlülüklerle çalışacaklar.
Barınan hayvanların ihtiyaçlarını doğru zamanda karşılamak, hayvanların bakımını yaptırmak, gerektiğinde hastalanan veya yaralanan hayvanları hayvan sahibinin sorumluluğunda tedavi ettirmek veya bu hayvanları uygun şekilde kestirip itlaf veya imha ettirmek bu sorumluluklardan bazıları olacak. Veteriner hekim çalıştırma ve gelen tüm hayvanlarla ilgili kayıt zorunluluğu da söz konusu olacak.
Hayvan barınma istasyonlarında, hijyene de dikkat edilecek. Bununla ilgili kurallar da, taslakla getiriliyor. Buna göre, istasyonda konaklayan hayvanların çıkarılmasının ardından yataklık olarak kullanılan malzemeler kaldırılacak.

Hacer BOYACIOĞLU / ANKARA
Hurriyet.com.tr

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir