İnternet ekonomisi 4.2 trilyon $’a ulaşacak

tarafından
İnternet ekonomisi 4.2 trilyon $’a ulaşacak

Önümüzdeki yıl dünya nüfusunun yarısının internete erişeceğini belirten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 2010 yılında 2.3 trilyon dolar olarak tahmin edilen G20 ülkelerinin internet ekonomisi büyüklüğünün 2016’da neredeyse iki kat artarak 4.2 trilyon dolara erişeceğini ifade etti. B20 Türkiye Dijital Ekonomi Konferansı’nda konuşan Bilgin, “Ortalama olarak, 2016 yılında G20 ülkelerinin internet ekonomisi büyüklüğü Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) toplamlarının yüzde 5.3’üne erişecek” dedi. Bakan Bilgin, G20 ülkelerinin ekonomik büyüme oranlarında yavaşlama beklenirken, internet ekonomisinin yüzde 8 civarında büyüyeceğinin öngörüldüğüne dikkat çekti.

70 MİLYARA ULAŞILDI
Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) çalışmasından rakamlar paylaşan Bilgin, 2014’te Türkiye bilişim sektörünün piyasa büyüklüğünün bir önceki yıla göre yüzde 12.7 artarak 70 milyar liraya ulaştığını söyledi. Genişbant internet erişiminin ekonomik büyümeye önemli oranda katkı sağladığına dikkati çeken Bilgin, “Ülkemizde 2008 yılında 6 milyon civarında olan genişbant internet abonesi, Ağustos 2015 sonu itibarıyla 47 milyona yaklaştı. Bu tarihte mobil genişbant abone sayısı 37.6 milyona ulaştı” dedi.

20 MİLYON KULLANICI
Bilgin, 2008 yılında 22 pilot kamu hizmeti ile başlatılan e-Devlet Kapısı uygulamasının bugün 197 kurumun verdiği bin 299 elektronik devlet hizmetine dönüştüğünü belirterek, e-Devlet’ten bugün 20 milyon kayıtlı kullanıcının faydalandığını vurguladı. Bilgin, engellilerin kullanabildiği cihazların dağıtımlarına bakanlığın devam ettiğini söyledi.

ÜRETİMİN YÜZDE 100’Ü DİJİTAL

Vestel Üst Yöneticisi (CEO) Turan Erdoğan, akıllı evlerin ve nesnelerin internetinin en önemli odak konularının başında geldiğini belirterek, “Üretimimizin yüzde 100’ü dijital yapılıyor artık, analog üretimi rafa kaldırdık. Akıllı fabrika konsepti tüm üretimimizi kapsıyor” dedi. Konferansta konuşan Erdoğan, şu an akıllı televizyon, çamaşır ve bulaşık makineleri ürettiklerini ifade etti.

VERİ PARA KADAR KIYMETLİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2005’te 1 milyar olan internet kullanıcı sayısının şu anda 3 milyarı aştığını hatırlatarak, 5 yıldan kısa bir sürede bu rakamın 4 milyara çıkacağını söyledi. “Veri dijital ekonomide adeta para kadar kıymetli. ‘Paran kadar konuş diye bir söz’ vardı, artık ‘verin kadar konuş’ diyorlar” diyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, veri kullanımına ilişkin güven olmadan da dijital ekonominin işlemeyeceğini söyledi.