İnternetten Sabun satarak Ne kadar Kazanırsınız?

21 Nisan 2013

Girişimcilik sınır tanımıyor,internetten sabun satan girişimciler herkese örnek oluyorlar.Artık herşeyin internetten rahatlıkla satıldığını düşünürsek,bu girişimin ne kadar doğru bir hamle olduğunu daha iyi görebiliriz.

Türkiye’de internetten alışverişin giderek daha popüler hale gelmesi, e-ticaret alanında faaliyet gösteren şirketlerin sayılarını artırıyor. İnternetten sadece sabun satışı üzerine bir site kuran iki girişimci, ayda 34 bin liralık sabun satıyor.

Reklamcı ve endüstri mühendisi iki ortak, İpek İlyasoğlu Merdim ve Serdar Kemal tarafından Temmuz 2012’de hayata geçirilen The Sabun, sadece sabun satışı yapan bir internet sitesi. Tüketicilerin doğal ürünlere olan ilgisinin artmasının kişisel bakım alanındaki fırsatları görmelerini sağladığını ifade eden Serdar Kemal, böylece projeyi oluşturmaya başladıklarını söyledi.

Ürünlerinin tasarımından ambalajlarına ve satışına kadar tüm süreçlerin iki ortak tarafından yürütüldüğünü anlatan Kemal, “Biz bu işe ilk başladığımızda çevreden ‘internetten sabun mu satılır’ tepkisiyle karşılaştık. Ancak yaşadıklarımız bunun aksini ispat etti. İlk kurulduğumuz andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılaştık. Doğal kişisel bakım ürünleri dendiğinde ilk olarak kadın müşteri grupları akla gelse de ilk ayda beklenmedik şekilde yoğun bir tıraş sabunu satışı yapmamız bize sürpriz oldu” dedi.

AYDA 34 BİN LİRA

Sadece sabun satışından 34 TL sepet ortalaması ile aylık yaklaşık olarak bin paket gönderi yaptıklarını anlatan Kemal, şöyle devam etti:

“Dünyaya gözünü açtığında internet ve kredi kartı diye bir şeyin varlığından haberdar olmayan bir toplum zamanla kredi kartı sahibi ve internete adapte oldu. Bu bahsedilen toplum ile 2000’li yılların başlangıcındaki e-ticaret ve girişim dünyası şekillendi. Ancak sonradan gelen bir nesil var ki; dünyaya gözlerini açtığında hem kredi kartı hem de internet vardı. Bu genç nesil yeni yeni kendi kredi kartlarına sahip olmaya başladı. Sadece meta satışı ile 2-2,5 milyar TL’lik e-ticaret pastasının bu yeni nesil ile çok daha büyük tutarlara ulaşacağını tahmin ediyoruz.”

hurriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir