İsviçre Banka Hesabı olanlar Dikkat!

02 Ocak 2013

Türk işadamlarının İsviçre’deki zulaları açılıyor. Bilgi değişim anlaşması yürürlüğe girdi. İsviçre’de hesabı bulunanların bilgileri 5 yıl geriye dönük incelenebilecek

Türk ekonomisindeki büyümeyle kazanıp vergiden kaçmak için parasını İsviçre bankalarında zula yapan patronlar için sis perdesi aralandı. İsviçre ile imzalanan tam bilgi değişimi anlaşması dün itibarıyla devreye girdi. Anlaşmaya göre Türkiye, İsviçre bankalarında hesabı bulunan Türkler’in bilgilerini 5 yıl geriye dönük olarak inceleyebilecek. İşadamlarının vergiden kaçmak için kullandığı ‘back to back’ (bir cepten bir cebe) kredilerin üzerine gidilebilecek. Yeni düzenleme İsviçre üzerinden yürütülen nakdi hareketleri izleme imkânı verecek. Her iki devletin yetkili makamları, bilgileri değiştirip, gizli tutacak.

ARKASI GELECEK
Türkler’in İsviçre’deki varlıklarının 5 milyar doları geçtiği belirtiliyor. İngiliz hükümetinin desteklediği Vergi Adaleti Ağı’nın araştırmasına göre de Türkiye’deki zenginlerin yurtdışında ‘zula’ tabir edilen hesapları 158 milyar doları buluyor. Patronlar bu hesaplarla vergi kaçırıyor. Gizli hesaplar konusunda kilit ülke olan İsviçre’nin bilgilerinin geriye dönük açılmasıyla işadamları için çember daraldı. İsviçre ile yapılan protokolün benzeri Malezya, Singapur ve Lüksemburg ile de imzalandı. Maliye vergi cennetlerinin tamamını mercek altına aldı. Jersey, Bermuda, Guernsey ve Man Adası ile anlaşma imzalandı. Seyşeller, Bahamalar, Cebelitarık, Cayman Adaları, İngiliz Virjin Adaları ile de görüşmeler sürüyor.

158 milyar $’lık zula var
İngiltere hükümetinin desteklediği Tax Justice Network (Vergi Adaleti Ağı) raporu dünyadaki işadamlarının vergi cennetlerinde toplam 21 trilyon dolarının olduğunu ortaya çıkarmıştı. Raporda Türkiye’den yurtdışına çıkan para tutarı da 158 milyar dolar olarak belgelenmişti.

Şimşek müjdeyi vermişti
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek SABAH’a yaptığı açıklamada İsviçre’de bulunan gizli hesapların üzerindeki sis perdesinin 1 Ocak 2013’ten itibaren kaldırılacağını söylemişti. Şimşek, “İsviçre ile imzalanan tam bilgi değişimi anlaşması bu tarihte devreye girecek” demişti. Şimşek 10 tane vergi cenneti belirlediklerini de söylemişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir