Müthiş Türkler Bill Gates’i kıskandırdı

tarafından
Müthiş Türkler Bill Gates’i kıskandırdı

Karadenizli 3 kardeş bilgisayar oyunu yaratıp “dolar milyoneri” oldu. Bill Gates ortak olamadığına üzüldü.
Microsoft’un sahibi Gates 2006’daki en büyük üzüntüsünü itiraf etti: 3 Türk’ün hazırladığı ‘Crysis’ adlı bilgisayar oyunu keşke bizim adımıza piyasaya çıksaydı.
Alan sanal başarı gerçek
Almanya’da doğup büyüyen Karadenizli Avni Faruk ve Cevat Yerli adlı 3 Türk kardeş müthiş çalışmalarıyla sanal dünyada büyük başarılara imza atıyor. 2000 yılında hazırladıkları bilgisayar oyunu ‘Far Cry’ ile birçok ödülün sahibi olan Yerli kardeşlerin son oyunu ‘Crysis’ yakında piyasaya çıkıyor. Dünyanın en iyi oyunu olarak gösterilen ‘Crysis’ Microsoft’un sahibi Bill Gates’i de derinden etkiledi. Dünyanın en zengin adamı Gates bu konuyla ilgili bir itirafta bulundu. Gates 2006 yılında bu oyunu ve dolayısıyla 3 kardeşi kendi bünyelerine katamadıkları için oldukça üzgün olduğunu söylüyor.
100 milyon dolarlık gelir

2006 yılı rakamlarına göre Almanya’da ortalama bir filmin maliyeti 10 milyon euro. Ancak ‘Crysis’in maliyeti 16 milyon euro. Crysis için 16 ila 18 yaşın altındakilere oynama yasağı konulacağı belirtiliyor. Ancak Yerli kardeşler bu yasağın kendilerini etkilemeyeceği görüşünde. Uzmanlar bu oyunun dünyada 100 milyon dolarlık bir satış geliri elde edeceğini iddia ediyor. Gates’in oyunu övmesinin ise satışları artırması bekleniyor. Oyunun orjinalinin Türkçe olması da Türkiye’nin reklamı için bulunmaz bir fırsat.

Filmi de çekilecek…

Yerli kardeşlerin başarı öyküsü 20 yıl öncesine dayanıyor. İlkokul yıllarında babalarını ikna ederek bir bilgisayar aldıran kardeşler sanal dünyadan hiç kopamamış. 1999 yılında “Crytek” şirketini kuran kardeşlerin 2000’de hazırladıkları ‘Far Cry’ adlı oyun dünyada yaklaşık 3 milyon adet satış rakamına ulaştı. ‘Far Cry’ın yakın bir tarihte film olarak beyazperdeye aktarılması da gündemde. Yerli kardeşlerin ‘Far Cry’dan yaklaşık 50 milyon dolar elde ettikleri ifade ediliyor.

Uzaylılar dünyayı istilaya geliyor

Crysis müthiş konusuyla da dikkat çekiyor. 2019 yılında Dünya’ya bir meteor düşüyor. Kuzey Kore de meteorun düşdüğü adayı abluka altına alıyor. ABD adaya Delta Force kuvvetlerini yolluyor ve onlardan durumu Pentagon’a bildirmelerini istiyor. Kuzey Kore ve Amerika arasında tansiyon artarken meteorun içinden bir uzay gemisi çıkıyor. Ve uzaylılar dünyayı istila etmeye çalışıyor. Crysis’in 32 oyunculu modu ise oynayanları daha da heyecanlandırıyor.