Organik bal üretimi iş fikri

tarafından
Organik bal üretimi iş fikri

Ülkemiz, bal üretiminde dünyanın sayılı doğal imkanlarına sahip yerlerinden biridir.

Toroslar ve Doğu Anadolu’nun yüksek yaylarından elde edilen balların yüksek kalitesi bilinirken, Doğu Karadeniz’deki ballar ise tıbbi nitelikleriyle tanınıyor.

Günümüzde organik bala olan talepteki artış dikkat çekicidir. Son günlerde yaşanan sahte bal krizinin ardından tüketicinin ‘en doğal’a olan yönelişi de bu noktada girişimciler için fırsatlar yaratmış iş fikirlerini bu doğrultuda geliştirenler için imkan sağlamıştır.

Kadir Gürkan, Gebze Bal Üreticileri Birliği Başkanı, organik bal üretimi için yerleşim yerlerine en az 5 kilometre uzaklıkta bir alana, kimyasal boya içermeyen peteklere ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

Bu iş fikri için yani Organik bal üreticisi olmak için en 2-3 yıl sürekli denetimlerden sonra organik üretim sertifikası alınması gerekiyor. Özellikle İstanbul’un Şile ilçesi ile Çankırı’nın Çerkeş yaylarının üretim için uygun olduğu belirtiliyor.

Organik Bal kovanının maliyeti 250 ile 300 TL arasında değişiyor. En az 200 ile 300 kovan alınması gerekiyor.

Organik bal kovanın toplam yıllık üretimi ise 18 ile 30 kilogram arasında değişiyor. Normal balın kilogramı 25 ile 30 TL arasında satılırken, bu rakam organikte bal da 150 ile 200 TL arasında değişiyor.

Paraburda.com ekibi olarak önü çok açık olan bu alanda yapılacak yatırımın çok ama çok kazançlı olacağını öngörmekteyiz. Girişimcilere duyurulur.