Panço artık İsviçre’de

tarafından
Panço artık İsviçre’de

Kıbrıs ve Azerbaycan’ın ardından İsviçre’ye açılan Türk çocuk giyim markası Panço, dünyanın en zengin yerleşim yerlerinden Cenevre-Montrö arasında mağaza açan ilk Türk markası oldu.

Çocuk giyimde 35 yılı geride bırakan Panço, Türkiye’de 90 mağazaya, Azerbaycan’da 2 ve KKTC’de 3 mağazaya ulaştıktan sonra direksiyonu Batı’ya kırdı. İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesinde mağaza açan ilk Türk marka olduklarını belirten Panço’nun ortaklarından Hayri Levi, “Tam Fransa sınırında yer alan bu bölge, dünyanın en zengin yerleşim yerlerinden. Zaten İsviçre’nin tamamında mağaza açmış Türk marka sayısı çok az. En fazla bir iki tane var. Bu bölgede ise hiç yok” dedi.

Lozan ve Montrö hedefte

Cenevre Gölü kıyısındaki bölgenin kendileri için özel bir anlamı olduğunu vurgulayan Hayri Levi sözlerini şöyle sürdürdü: “Mağazamız Montrö’nün tam ortasındaki Vevey’de. 20 bin nüfuslu bu ilçede şimdiden gördüğümüz ilgiden memnunuz. Hedefimiz Lozan ve Montrö’de de mağaza açarak bölgeye yayılmak. Bizim için tarihi önemi olan bu bölgede mağaza açmak, ayrıca manevi bir haz veriyor.” Londra’dan davet var Hayri Levi, uzun süredir İran ve İngiltere’den talep aldıklarını belirterek, Tebriz’de açılacak bir alışveriş merkezinde yerlerini aldıklarını, Londra mağazası için ise el sıkışmak üzere olduklarını söyledi. Yurt dışında franchise kanalıyla büyümeyi tercih ettiklerini dile getiren Levi şöyle konuştu: “Bu yöntemle önce havayı kokluyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerden mağaza açmamız yönünde çok talep geliyor ama biz bunu oradan bir ortakla yapmayı tercih ediyoruz.”

Çocuk giyimde tutunamıyorlar

Hayri Levi, lüks de dahil pek çok markanın çocuk giyim pazarından pay aylaya çalıştığını belirterek, “Herkes çocuk giyimde boşluk var diyor ama doldurulması zor bir boşluk bu. Zaten Türkiye’ye gelen pek çok kişi de tutunamayıp gitti. Çocuk giyim çok farklıdır, çok zordur” diye konuştu.

Çocuk giyim markalarının Türkiye’de başarısız olmasının nedenini Levi şöyle açıklıyor: “Türkiye’yi tanımıyorlar, zevkleri bilmiyorlar. Bizde çocuklar için bayram abiyesi diye bir şey vardır. Ayrıca kâr marjı daha düşük, ince işi daha çok olan bir alandır çocuk giyim.

‘Made in Turkey’ sefası sürüyoruz

Üretimi yüzde 90 oranında Türkiye’de yaptıklarını anlatan Hayri Levi, “Yıllarca Türk malı ibaresinin cefasını çektik. Şimdi ‘Made in Turkey’ ibaresinin sefasını sürüyoruz. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında avantaja dönüştü” diye konuştu.

Oyuncakta erkek, giyimde kız çocuk

Çocuk giyim 5 milyar TL büyüklüğe sahip. Oyuncakta erkek çocuklara daha çok para harcanırken giyim konusunda kız çocuklara, erkek çocukların iki katından fazla harcanıyor.

Kaynak: Demet Cengiz/ Hürriyet