Ponny minyatür At besiciliği

tarafından
Ponny minyatür At besiciliği

Minyatür at çeşitlerinden Ponny yetiştiriciliği henüz Türkiye’de yaygın değil ve bu alanın kısa bir süre sonra fırsatlar sunacağı çok açık. Türkiye’nin iklimi bu atların yetiştiriciliğini yapmak için oldukça uygun ayrıca ülke kültüründe atlara duyulan saygı ve sevgi büyük avantaj.

Ponny’lerin küçüklerinin boyu sadece 42 cm, kiloları ise 20-60 arasında değişiyor. Ponny atlarının dağılımlarına baktığımızda ABD, Arjantin ve İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkede özel çiftlikleri bulunuyor.

Bu konuda yetkili isimlerden Meral Sultan Harası Müdürü Hasan Güner, özellikle erken yaşta atçılığa başlayan çocuklar için bu atların binicilik öğrenimi açısından ideal olduğunu belirtiyor.

Yakın dönemde Ponny besiciliğinin önemli bir kültür olacağı öngörüsünde bulunabiliriz.

Ponny atlarının genelde Hollanda, Belçika, Fransa gibi ülkelerden ihraç edildiğini belirten Güner, bu iş modelinin henüz Türkiye’de olmadığını ancak böyle bir girişimin yapılması durumunda ilgi uyandıracağını ifade edip yatırımcılara buradaki fırsatı işaret ediyor.

Bu minyatür atların fiyatı 5 bin Euro’dan başlıyor. Hasan Güner, atların genellikle eğitimli olarak geldiğini söyleyerek, “Bir adet erkek, üç adet dişi Ponny alarak bu işe başlayabilir, atları kendiniz üretebilirsiniz. Bunun için altı ahırlık bir alan ilk etapta yeterli” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Paraburda.com ekibi olarak çok özel bir alan olan Ponny minyatür at yetiştiriciliğini giriş yapmak isteyen yatırımcılara tavsiye ediyoruz.