Simit&Simit ABD’de

tarafından
Simit&Simit ABD’de

Türk mutfağının geleneksel lezzeti simit ABD yolculuğuna, Koç ekolüyle başladı. Kurumsal kafeterya zinciri ve catering hizmeti veren ‘Yemekhane’ şirketinin kurucuları Burak Atay ve Bora Pekşen Simit&Smith markasıyla New York’ta bir simitçi dükkanı açtı.

Bir süre Koç bünyesinde faaliyet gösteren Divan Pastanesi’nin yönetiminde de bulunan Burak Atay, 2008 yılında kurulan Yemekhane şirketini dünyaya taşımaya hazırlanıyor. Burak Atay ve ortağı Bora Pekşen simidi, Simit&Smith markası ile ABD’de açacakları simit köşelerinde satacak.

Atay, ABD’ye simit corner’ları açma hayalini ABD’de eğitim görürken kurduğunu belirterek, “Simit&Smith markası ile New York’ta 2013 yılı boyunca 4 ilave mağaza daha açmayı hedefliyoruz. Üretimi de Türkiye’den çalışma izni alarak götürdüğümüz konusunda tecrübeli ustalar ile yerinde gerçekleştireceğiz. Türk kültürünün önemli bir parçası olan simidi ABD ile tanıştıracağımız için heyecanlıyız” dedi.

Sırada Kanada var

İlk satış noktalarını New Jersey ve New York’ta eş zamanlı açtıklarını belirten Atay şunları söyledi:

“Simit günün her öğününde yemeğimize eşlik edebilen Türk kültürün önemli bir yiyeceği… Bildiğiniz gibi New York çok kozmopolit bir şehir. Önce Manhattan’da daha sonra Amerika’nın tüm büyük şehirlerine yayılmayı hedefliyoruz. Üretimi de Türkiye’den çalışma izni alarak götürdüğümüz konusunda tecrübeli ustalar ile yerinde gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla tam anlamıyla bu lezzeti dünyaya taşımaya hazırız. New York ve New Jersey den sonra rotamızda Chicago, Los Angeles, Miami, Philedelphia, Washington, Boston, ve daha sonra Kanada’da Toronto ve Montreal var. 2013 yılı başında New York’ta şu anda inşaat halinde olan iki dükkânımız daha faaliyete geçiyor olacak.”

Rahmi Koç’a da sorulmuştu

Geçtiğimiz Şubat ayında Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’un New York’ta bir ‘simit zinciri’ kurmaya hazırlandığı gündeme gelmişti. Rahmi Koç, haber üzerine yaptığı açıklamada, Türk kültürüne ait öğelerin yurt dışında tanıtılmasının her zaman hedefleri dahilinde olduğunu ancak Amerika’da simit satışı üzerine zincir mağazalar kurulmasıyla ilgili olarak alınmış net bir kararın söz konusu olmadığını belirtmişti. Rahmi Koç, Haziran ayında ise “ABD’de simit satışı için zincir kurma” projesiyle ile ilgili sorulara, “Hiç olacak iş mi, siz inanıyor musunuz, benim buradan kalkıp ABD’de simit satacağıma” yanıtını vermişti.

Kaynak: Milliyet