Süs Bitkileri ve Fidan Satabilirsiniz

07 Aralık 2012

İster kendi arazine özel orman kur, ister hazine arazisini ağaçlandır, isterse fidan üretip sat… Gayrimenkul sektöründeki canlanma, devletin kredi desteği de sağladığı bu işin cazibesini artırdı. Özellikle peyzaj amaçlı süs bitkileri moda.

Özel ağaçlandırma, özel orman, fidancılık.
Son yılların en gözde yatırımından söz ediyoruz.Şu sıralar emekli öğretmeninden inşaat mühendisine, diş hekiminden gemi mühendisine yüzlerce girişimci bu alana yatırım yapıyor.
Büyükşehir belediyelerinin çevre düzenlemeleri ve gayrimenkul sektöründeki canlanmayla birlikte gelişen peyzaj (çevre düzenlemesi), yatırımcıları bu alana yöneltiyor.
Son yıllarda özellikle fidancılık ve süs bitkileri üretiminde bir patlama var. Geçen yıllarda İtalya, Mısır ve Vietnam’dan ithal edilen yaşlı ağaçlar artık Türkiye’de üretiliyor. Üretimde öyle bir noktaya gelinmiş ki, bazı firmalara Fransa’dan, İtalya’dan ortaklık teklifleri bile geliyor.

Devlet destek veriyor

Devlet, özel ağaçlandırma işi için girişimcilere kredi imkanı da sağlıyor. Bu destek de bu işe yönelimi artırmış.
Özel orman kuranlar ise kendi arazilerinde bu işe soyunuyor. Ancak bu tür yatırımların hobi amaçlı olduğu, girişimci sayısının fazla olmadığı belirtiliyor. Yatırımlarda en karlıgörünen ve en çok rağbet gören iş fidancılık.
Fidan yetiştiricileriyle görüşerek, ortalama bir yatırım maliyeti hesaplamaya çalıştık. Diyelim ki İstanbul yakınlarında böyle bir yatırım planlıyorsunuz ve 20 dönümlük araziye ihtiyacınız var. Böyle bir arazinin yıllık kirasının 8 bin YTL civarında olduğu belirtiliyor. Bu araziye 30 bin yerli fide dikebilirsiniz. Bunun maliyeti 30 bin YTL. Eğer fideler ithalse fiyat 30-35 bin euro’ya kadar çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir