Tatlı patates üretimi iş fikri

tarafından
Tatlı patates üretimi iş fikri

Bilindiği üzere manavlarda kilogramı 15-20 liradan satılan tatlı patates, Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamaktadır.

Tatlı patates en az normal patates kadar zahmetsiz yetişiyor. Farklılığı ise tatlı patatesin daha sıcak iklimlerde yetişiyor olmasıdır.

Ülkemizde tatlı patatesin sadece Hatay’da yetiştirildiğini söyleyen Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, ürünün yüksek gelir sağladığına dikkat çekip bu alandaki fırsatı işaret ediyor.

Bağlı bulundukları Üniversitede laboratuvarda ürünün hastalıklı genini temizlediklerini ve verimli hale getirdiklerini belirten Çalışkan,” 3-5 yıl içerisinde bu ürüne olan talebin artacağını belirtiyor.

Paraburda ekibi olarak kolay yetiştirilen ve farklı bir ürün arayışında olan girişimcilere tatlı patatese yatırım yapmaları tavsiyesinde bulunuyoruz.

Pancar ile patates arasında bir tadı vardır. Besin değeri ve besleyicilik olarak çok iyidir.

Alerji riskinin düşük olması ve sindiriminin rahat olması bebekler için önemli besin maddelerinden biri haline gelmesini sağlıyor.

Tatlı patates bazen turuncu bazen da mor renkli olabiliyor. Bu ikisi arasında mor renkli olanında, önemli bir pigment var, bu sayade iltihap çözebilme özelliğinden, kanser önleyiciliğe kadar pek çok hastalığa şifa olmaya aday.

Göz ve bağışıklık sistemi hastalıklarında önemli bir faydası olan betakaroten (A vitamini) tatlı patateste bol miktarda bulunur. Ve vücudun yaşlanma etkilerini geciktirir.