Topraksız Tarım ile Domateste Yüksek Verim

Mir Holding çatısı altında faaliyet gösteren Dizayn Grup’un bir projesi olan Suda domates üretimi yatırımcılarına yüksek getiri elde etmeyi planlıyor.

Bu alanda yapılan detaylı çalışmalarla, yani topraksız tarım uygulaması alanında geliştirilen teknikle, bir kilo domates üretimi için damla sulama yöntemiyle tüketilen 60 litre su miktarı altı litreye düşürüldü.

Geliştirilen teknik ile bitkinin kök bölgesindeki besinlere 60’ın üzerinde optimizasyon yapılıyor. Yapılan çalışmada suyun debisi, Ph değeri irdeleniyor. Bu alanda deneyimli bir isim olan ve Ekolojik Tarım Sera Müdürü İlker Genç, suda domates yetiştiriciliğiyle herhangi bir domates cinsinden iki buçuk kat daha fazla verim alındığını belirtiyor.

Geliştirilen bu teknikle yetiştiricilikte dönüm başına 65 ile 80 ton arasında verim alınabildiğini kaydederek, “Anahtar teslim seralar kuruyoruz. Fide, gübre, ilaç, ambalaj gibi her türlü ihtiyacı biz tedarik ediyoruz. Üretimde maliyeti dönüm başı 105 bin Euro. 3 ile 5 yıl arasında yatırımın geri dönüşü alınıyor.

Paraburda.com olarak bu projeyi gerçekleştirebilecek yatırımcılara alanın yeni ve gelişmeye açık olduğunu belirterek tavsiyede bulunuyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir