Türkiye`ye yarar, Rusya`ya zarar!

tarafından
Türkiye`ye yarar, Rusya`ya zarar!

Petrol fiyatları son 7 yılın dibinde. Düşüşün sürmesi durumunda Rusya`nın yeni bir kriz dalgasına teslim olması beklenirken, Türkiye için ise bu hikaye olumlu sonuçlar doğuruyor.

Petrol fiyatlarında düşüşün sürmesi durumunda Rusya’nın yeni bir kriz dalgasıyla karşı karşıya kalması an meselesi olarak görülürken, Türkiye için ise bu hikaye olumlu sonuçlara neden oluyor. Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları son 7 yılın en düşük seviyelerine yakın seyretmeye devam ederken, uzmanlar petrol fiyatlarında yaşanan her 10 dolarlık düşüşün Türkiye’de cari açığa 4.4. milyar dolarlık katkı sağladığını belirtiyor.
petrol

NEDEN DÜŞÜYOR?
Petrol fiyatlarında, OPEC’in üretimi kısma yönünde bir adım atmaması ve pazar payını koruma stratejisi devam ettirme kararıyla başlayan aşağı harekette dün fiyatlar 2015 yılının en düşük seviyesine gerilerken, 2008-2009 finansal krizinde görülen seviyelere yaklaştılar.

Brent petrolü ise 40,60 dolar/varil seviyesine kadar gerçekleşen düşüşün ardından düne göre 23 cent artışla 40,96 dolar/varil seviyesinde.
Batı Teksas petrolünün varil fiyatı dün 40,15 dolardan 37,50 dolar/varil seviyesine kadar geriledi.

RUSYA İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT!

Uzmanlar Rusya ekonomisi için en büyük tehdidi petrol fiyatlarındaki düşüş olarak görürken, 35 dolar seviyelerine gerileyebilecek bir petrolün bile Rusya ekonomisi için tehlikenin boyutunu artırarak, ekonomik krizin hissedilebilirliğini güçlendirebileceğini belirtiyor.

‘REKABETİN OLDUĞU YERDE ALICILAR DAHA GÜÇLÜDÜR’

Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut, son zamanlarda petrol fiyatlarında sert satış baskının etkili olduğuna işaret ederek, “Rusya Ukrayna geriliminin başladığı zamanlarda jeopolitik riskler nedeniyle 115 USD’leri gören petrol özellikle küresel talebin azalması ve petrol üretim ülkelerin pazar paylarını kaybetmemek adına üretimlerini kısmak yerine artırmaları ile düşüşünü hızlandırdı. Türkiye için ise bu hikaye olumlu sonuçlara neden olmaktadır, sonuçta rekabetin olduğu her yerde alıcılar daha güçlüdür.”

“Dolardaki hızlı değer kazancı bizim cari açık verimizde olumlu gelişmeleri sınırlarken 40 dolar gibi rakamları görmemiz beklentilerden iyi bir cari açık rakamına ulaşmamızı sağladı” diyen Karabulut, sözlerine şöyle devam etti:

10 DOLARLIK DÜŞÜŞÜN CARİ AÇIĞA ETKİSİ NE?

“Petrol fiyatlarında 10 dolar düşük cari açığın 4,4 milyar USD düşmesine neden oluyor. Bu muhtemelen bu seneyi tahmini cari açıkta 19 milyar USD’lik, petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklı pozitiflikle kapatmamızı destekleyecek. Tam FED öncesi cari açık sorunu olan bir ülke için büyük bir şans olarak görülmelidir. Şu an ibre Türkiye için pozitif senaryoyu getirirken önümüzdeki sene için belirsizlik doğurmaktadır.

’30 DOLAR GERİ ÇEKİLME GÖRÜLEBİLİR’

Brent petrol fiyatlarında şuan takip ettiğimiz nokta 42 USD seviyesidir, bu seviyenin altında kalmaya devam etmesi halinde önümüzdeki haftalarda 36 USD ve 30 USD seviyelerine doğru geri çekilme görülebilir. Zaten şuan yukarı yönlü hareketi destekleyebilecek bir temel beklentide ufukta görülmüyor. Ancak petrol 47 USD nin üzerine yükselmesi halinde satış baskısından kurtulabilir. Bu seviyeye kadar olan yükseliş sadece yeni pozisyon yani satış yönünde pozisyonları tetikleyecektir.”