Wireless ağın dışarı geçmesini engelleyen duvar kağıdı

25 Aralık 2012

Polytechnique de Grenoble Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni bir duvar kağıdı teknolojisi, kullanıcının yakın çevresinin dışından yayılan kablosuz bağlantı sinyallerini engelleyebiliyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının sayısının günden güne artması, kablosuz bağlantı kalitesinin artması talebini de beraberinde getiriyor. Yakın zamanda, internet erişiminin parklarda, köpek sahipleri tarafından sağlandığını ve hatta yaya kaldırımlarına bile ağ sistemleri döşendiğini keşfetmiştik. Ancak özel ağ kullanan ve güvenliğinden endişe duyan kimseler, Polytechnique de Grenoble Enstitüsü tarafından geliştirilen, kullanıcının yakın çevresinin dışından yayılan kablosuz bağlantı sinyallerini engelleyebilen yeni bir duvar kağıdı teknolojisinden faydalanabilirler.

Fransa mühendislik fakültesindeki araştırmacılar, özel elektromanyetik dalga frekanslarını engelleyebilen, iletken gümüş mürekkeple kaplı olan duvar kağıdının geliştirilmesinde Centre Technique du Papier ile işbirliği yaptılar. Bu da demek oluyor ki, kullanıcılar güvenli kablosuz ağ bağlantısından faydalanabilecekler ve ayrıca radyo, mobil telefon servislerine erişimleri de kesintiye uğramayacak. Çifte amaca hizmet eden hizmet, yalnızca ev, ofis ya da cadde sınırlarındaki bağlantı sinyallerini korumakla kalmıyor, çevreden yayılan sinyallerin durdurulmasını da sağlıyor. Daha fazlası, bazıları elektromanyetik dalgaların zararlı olduğu konsunda endişeli olduğundan, ki bu teori kanıtlanmamıştır, duvar kağıdının bir özelliği de bu dalgaları engelleyebilmesi ve bu endişeleri yatıştırması. Duvar kağıdı, gümüş mürekkeple geometrik desenlerde dizayn edilmiş olup, ürünün engelleme özelliği, ev sahibi ya da işyeri sahiplerinin estetik kaygılarını ön sıraya koyarak çeşitli tasarımlar ile birleştirilmiş.

Birleşik Krallık’ta BAE Systems tarafından, işletmelerin internet ağlarının güvenlik ihlallerine karşı korunması için benzer yöntemler geliştirimiş olsa da, bu hiçbir zaman ticari açıdan elverişli olmamıştı. The ING’nin araştırmacıları, Finnish’i Ahlstrom firmasına, ürünün imalat hakları hariç olmak üzere bağışladı. 2013 yılında satışa sunulması beklenen ürünün maliyeti ortalama geleneksel bir duvar kağıdının ki kadar olacakmış.

Sistem, kablosuz network ağını özel yapmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Bazıları, bu teknolojinin ne kadar gerekli olduğunu sorgulayabilir. Evden bağlananlar için daha az gerekli olsa bile, patronlarına serbest internet erişiminden ve güvenlik ihlallerine karşı garanti sağlanmasından bahseden kimseler tarafından faydası kanıtlanmış bulunuyor.

Bu tür teknolojik yenilikler yeni sektörlerin doğmasına sebep dahi olabilir. 2013 yılında yeni yatırım alanları arayan girişimciler için kaçırılmayacak bir fırsat olabilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

Kaynak: İş Fikirleri ve Fırsatları

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir